• Dziesiątki

    usatysfakcjonowanych Klientów

    Zaufaj Naszej Kancelarii Adwokackiej

Hipoteka – co to jest i w jaki sposób działa

Hipoteka – co to jest i w jaki sposób działa

Określenie hipoteki w branży mieszkaniowej przewija się bardzo często. Większość ludzi zastanawiających się nad kupnem mieszkania, bierze pod uwagę zaciągnięcie kredytu w banku. Każdy dorosły człowiek powinien wiedzieć, że hipoteka oznacza zadłużenie nieruchomości. Jednak dla niektórych jest jedynym momentem kiedy mają możliwość wykupić mieszkanie. Czym jest, na czym polega? Zagłębimy się w ten temat.

Definicja

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe. Powstaje w czasie wpisania nieruchomości do księgi wieczystej. Jest to wynik zadłużenia mieszkania przez właściciela. Dotyczy ona obciążenia mieszkania, dlatego też osoba wierzyciel ma możliwość ubiegania się świadczenia  również wtedy gdy właściciel nieruchomości się zmieni. Ważnym jest też to, że owy wierzyciel hipoteczny ma prawo jako pierwszy zaspokoić swoją wierzytelność z nieruchomości, obciążonej hipoteką.

Hipoteka odwrócona

Wyróżniamy drugi bardziej złożony rodzaj hipoteki. Może przyjąć formę pożyczki, którą spłaca się ze sprzedaży nieruchomości.

Przykład:Pan Marian odziedziczył po zmarłej babci dom i chce go sprzedać. Jednak ma w głowie pomysł wyremontowania go, dzięki czemu nieruchomość zyska na wartości. W takiej sytuacji ma on możliwość wzięcia odwróconego kredytu hipotecznego w banku. Z tych pieniędzy wyremontuje dom, następnie go sprzeda, a z pieniędzy ze sprzedaży spłaca wzięty wcześniej kredyt.

Na odwróconą hipotekę bardzo często decydują się osoby starsze czy bezdzietne. W tej wersji staje się ona formą sprzedaży nieruchomości. Zgadzają się, by po ich śmierci  mieszkanie przeszło na instytucje, u której się zapożyczyli, przeważnie bank. Działa to na zasadach umowy dożywocia.

Jak powstaje hipoteka

Powstaje ona najczęściej na drodze umowy między kupującym a sprzedającym. Aby była ważna, możliwa do wpisania do Księgi Wieczystej Nieruchomości powinna być spisana w formie aktu notarialnego. Jednak tylko wtedy gdy wierzycielem staje się jakakolwiek inna osoba fizyczna lub prawna. Jak również w formie pisemnej w momencie kiedy wierzycielem staje się SKOK lub bank.

Kiedy powstaje?

Uprawnienie to może powstać z orzeczenia sądu lub też w drodze decyzji administracyjnej. Poinformowanie Wydziału Wieczystoksięgowego odpowiedniego sądu jest obowiązkiem właściciela nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką

Sprzedaż mieszkania z hipoteką jest możliwa. Mimo wielu trosk i wątpliwości ludzi okazuje się, że sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką wcale nie jest takie trudne. Jest ona powiązana z nieruchomością, a nie z człowiekiem.

Co się dzieje po sprzedaży nieruchomości

W momencie sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką ta pozostaje nadal do niego przypisana. Nowy właściciel nieruchomości nie może udowodnić niewiedzy o hipotece, gdyż jest to spisane i można to sprawdzić w Księdze Wieczystej. Wierzyciel, u którego widnieje dług z hipoteki mieszkania, może wymuszać jego sprzedaż. To dlatego mając w zamiarze zakup nieruchomości, powinno się zorientować o jej sytuacji prawnej. W sytuacji gdy okaże się, że nabyliśmy mieszkanie z hipoteką — to my musimy ją spłacić. Bank nie zwraca uwagi na to kto spłaca zadłużenie. Dla tej instytucji ważne jest, by odzyskać pieniądze.

Wygaśniecie hipoteki

Wygaśniecie hipoteki, następuje w chwili wygaśnięcia wierzytelności. Chyba że istnieje możliwość powtórnego uwierzytelniania. W razie omyłkowego wykreślenia hipoteki z Księgi Wieczystej ta wygasa po upływie 10 lat. Taką wygasłą już hipotekę wykreśla sąd. Jednak istnieje przyśpieszenie tej procedury. W takiej sytuacji były dłużnik powinien poprosić wierzyciela o pisemne oświadczenie potwierdzające spłatę należytych zobowiązań. Potem razem z dokumentem z prośbą o wykreślenie hipoteki przekazać pisma do sądu.